Boskie ciało, Posłaniec nr 3/2023
towar niedostępny
Opis
Żyjemy w czasach, które nie wiedzą, co mają zrobić z ciałem. Dynamicznie rozwijający się kult ciała staje się quasi-religią. Człowiek składa wiele ofiar, żeby poprawić swój wygląd. Z jednej strony ciężko trenuje, poddaje się operacjom plastycznym, używa drogich kosmetyków, tatuuje się. Z drugiej strony ten sam człowiek gardzi ciałem, a wyraża to poprzez określanie ciała nienarodzonego dziecka mianem „zlepku komórek” czy przez domaganie się prawa do eutanazji.. Świat przekonuje, że ciało jest wartościowe wtedy, kiedy się podoba albo kiedy może się do czegoś przydać.
W Kościele temat cielesności również nie należy do najłatwiejszych. Zastanawiamy się, co jest dobre, a co złe, przystępując do spowiedzi, próbując właściwie rozłożyć akcenty między ascezą a doświadczaniem przyjemności, przyglądając się jedności (lub jej brakowi) gestów wykonywanych podczas liturgii. Z ogromnym bólem serca przyjmujemy wiadomości o tych, których niewinne ciała zostały okrutnie zranione. Na każdym kroku „potykamy się” o sprawy cielesne, które wcale nie są mniej ważne niż sprawy ducha.
Jest takie powiedzenie: „Jeśli chcesz znaleźć człowieka, szukaj Boga. Jeśli chcesz znaleźć Boga, szukaj człowieka”. Droga do zrozumienia tego, kim jest człowiek, wiedzie przez spotkanie z Bogiem i przyjęcie Jego prawdy. A droga do głębszego poznania Boga – przez spotkanie z człowiekiem, z ciałem i miłość. W obecnym numerze „Posłańca” chcemy iść tymi drogami. Z miłością i prawdą spoglądamy na ludzkie ciało nie tylko w tym celu, żeby lepiej poznać człowieka, ale także po to, by lepiej poznać Boga.
W tym „Posłańcu” przeczytasz m. in.:
- tekst ks. Grzegorza Szczygła MS o znaczeniu ciała w modlitwie,
- wywiad z Basią Turek o tym, co możemy dawać sobie nawzajem,
- świadectwo czytelniczki o odkrywaniu piękna swojego ciała,
- relację p. Iwony Józefiak z rekolekcji w Ziemi Świętej.