Fragment książki: Sprawiedliwość i miłosierdzie 0
Fragment książki: Sprawiedliwość i miłosierdzie

Sprawiedliwość i miłosierdzie

Wstęp

Właściwa postawa chrześcijańska znajduje swe zakotwiczenie w dobrze ustawionych pojęciach sprawiedliwości i miłosierdzia, które kształtują osobowość człowieka. Niezwykle ważnym czynnikiem w procesie kształtowania się tej postawy jest karmienie się przykładami tych, którzy zawierzyli Bogu i należycie wypełnili zadania, jakie On przed nimi postawił. Zagadnienia te obszernie i wielopostaciowo przedstawia Sobór Watykański II. Świat, w którym żyjemy, sugeruje niezliczone możliwości podejścia do tych wartości. Różnego rodzaju sekty, a głównie środki masowego przekazu, w zależności od tego, której opcji politycznej służą, starają się dawać odpowiedzi na te ważne życiowe zagadnienia.

czytaj całość »
Fragment książki: 50 lat formacji intelektualnej Misjonarzy Saletynów na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie 0
Fragment książki: 50 lat formacji intelektualnej Misjonarzy Saletynów na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

50 lat formacji intelektualnej Misjonarzy Saletynów na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

2.2. SALETYNI NA WYDZIALE TEOLOGICZNYM PAT W KRAKOWIE (1957-2007)

Po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ w Krakowie i po trudnych doświadczeniach u OO. Dominikanów oraz WSD w Lublinie formacja intelektualna saletynów była nadal w trudnym położeniu, nie mając żadnych perspektyw. W tej trudnej sytuacji znowu przyszedł saletynom z pomocą Kościół krakowski. Abp Eugeniusz Baziak - protektor, zwolennik kształcenia saletynów w Krakowie i serdeczny przyjaciel prowincjała, z którym znał się od wielu lat jeszcze z czasów pracy duszpasterskiej w Stanisławowie w archidiecezji lwowskiej - dopełnił wszelkich formalności u rektora Metropolitarnego seminarium Duchownego w Krakowie ks. dr Karola Kozłowskiego.

czytaj całość »
Fragment książki: Atleta Chrystusa 0
Fragment książki: Atleta Chrystusa

Atleta Chrystusa

1.1. Bobolowie w Strachocinie

Parafia Strachocina należy do archidiecezji przemyskiej i dekanatu jaćmierskiego. Położona jest w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim. W ręce Bobolów przeszła na początku XVI wieku. Pierwszym z rodu dzierżawcą wsi był Jan. Kacper Niesiecki pisze o nim: „Jan Bobola u królów polskich Wojciecha i Aleksandra w wielkich respektach, w zasługach swoich wziął od nich na Podgórzu pewne dobra. Był to 12 lipca 1520 roku.

czytaj całość »
Fragment książki: In den Strahlen der Barmherzigkeit 0
Fragment książki: IN DEN STRAHLEN DER BARMHERZIGKEIT

In den Strahlen der Barmherzigkeit

Vergebung

Die Barmherzigkeit Gottes offenbart sich mit besonderer Macht in der Gnade der Vergebung. Gott ist immer bereit uns zu vergeben. Schwester Faustyna knüpft mit den folgenden Worten an diese Wahrheit: Du trägst mich im Schoße Deiner Barmherzigkeit und verzeihst mir immer, wenn ich Dich mit zermürbtem Herzen um Vergebung bitte (Nr. 1332).

Im Hebräischen stammt „die Vergebung” – syliha – vom Verb salah. Im Alten Testament ist dieses Verb Gott vorbehalten. Nur er ist das Subjekt von salah. Daher ein logischer Schluss für uns: Der Mensch kann nur vergeben, wenn er Gott in sich hat. Haben wir genug von Gefühlen des Hasses, der uns innerlich zerstört, versuchen wir mit dem Verstand zu vergeben. Doch Vergebung dieser Art ist wie eine nicht heilende Wunde, die immer blutet. Sie hört erst dann auf uns zu quälen, wenn wir uns auf Gott hin öffnen. Dann gelingt uns Vergebung von ganzem Herzen. Wir halten unseren Schuldnern nichts mehr vor.

czytaj całość »
Fragment książki: Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918... 0
Fragment: Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918

Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918

Wstęp

Idea opracowania, przetłumaczenia i wydania drukiem kroniki parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Trzciance z okresu 1914-1918 zrodziła się już przed laty. Niestety zawsze była zarzucana ze względu na brak czasu, chęci i motywacji do jej realizacji. Dopiero w 2010 roku, na prośbę p. Edwina Klessy, który był spiritus movens całego przedsięwzięcia, zdecydowałem się na wznowienie prac nad transliteracją i tłumaczeniem tego źródła. Wiązało się to z moim wyjazdem na studia do Szwajcarii, a tym samym wzmożonym zainteresowaniem językiem niemieckim i pismem gotyckim, którym została spisana kronika. W ten sposób po 5 latach pracy udało się zrealizować powzięte zamierzenia i wreszcie możemy oddać do rąk Czytelników gotowy tekst.

czytaj całość »
Fragment książki: Retiro con Santa Faustina 0
Fragment: Retiro con Santa Faustina

Primer día

La fe – don de la misericordia

La hermana Faustina destacó el papel de la fe, hace que la vida se transforme de gris y monótona en una vida rica, porque la acción de la gracia de Dios la amplía. Entonces hay vida, desarrollo y dinamismo. Sin embargo, para reconocer y aceptar las obras de Dios, es necesaria la fe, porque es el fundamento de la vida religiosa. Debido a que Dios es veraz, no arroja palabras al viento y cumple su palabra, es digno de fe (cf. D. 935), merece plena confianza, plena fe, porque a Dios no le gusta ninguna duda en Él.

czytaj całość »
Fragment encykliki: Invicti Athletae Christi 0
Fragment Encykliki:

Invicti athletae Christi

Odezwa do Narodu Polskiego

Jeżeli zaś te ojcowskie Nasze zlecenia i pragnienia kierujemy do wszystkich Pasterzy świętego Kościoła i do ich owczarni, najbardziej zwraca się myśl nasza do tych, co w polskich stronach życie pędzą. Skoro bowiem Andrzej Bobola z ich narodu wyszedł i ich ziemię nie tylko blaskiem rozlicznych cnót, ale i krwią męczeńską uświetnił, jest on dla nich wspaniałą ozdobą i chlubą.

czytaj całość »
Fragment książki: Maryja Matka Ludu Bożego 0
Fragment książki: Maryja Matka Ludu Bożego

Maryja Matka Ludu Bożego

Objawienia prywatne i kryteria autentyczności

Istotą przesłania każdego objawienia maryjnego zatwierdzonego przez Kościół jako autentyczne jest przypomnienie dobrej nowiny o zbawieniu zawartej na kartach Pisma Świętego i przekazywanej w Tradycji Kościoła. Objawiająca się Matka Boża przypomina nam to, czego nie możemy zrozumieć albo, o czym zapominamy po lekturze Ewangelii. Inaczej niż Pismo Święte, prywatne objawienie nie jest nigdy wiążącym dla sumienia wierzącego. Jest ono postrzegane jako środek pomocniczy do zrozumienia znaków czasu i dla pełniejszego przeżywania Ewangelii w jej aktualności.

Polski język teologiczny nie dysponuje terminem, który wprowadzałby rozróżnienie między publicznym objawieniem w Jezusie Chrystusie a prywatnymi objawieniami Maryi czy świętych.

czytaj całość »
Fragment książki: Pozwólcie pojednać się z Bogiem 0
Fragment książki: Pozwólcie pojednać się z Bogiem

Pozwólcie pojednać się z Bogiem

Charyzmat pojednania w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette – perspektywa historyczna

Wstęp

Podejmując problematykę charyzmatu pojednania w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette celowym wydaje się najpierw określić, czym jest charyzmat w Kościele. Termin „charyzmat” pochodzi od greckiego wyrazu charisma, wywodzącego się od charis, to znaczy „łaska”. Przyrostek dodany do rdzenia charis, tworzy wyraz oznaczający zasadniczo „dzieło łaski” lub „dar łaski”.

czytaj całość »
Fragment książki: Rekolekcje ze św. Faustyną 0
Fragment książki: Rekolekcje ze św. Faustyną

Rekolekcje ze św. Faustyną

Modlitwa – wyraz Bożego Miłosierdzia

Skoncentrujemy naszą uwagę na Modlitwie Pańskiej, po pierwsze dlatego, że nauczył jej sam Jezus i dlatego, że mówimy ją w czasie Mszy świętej, jako bezpośrednie przygotowanie na spotkanie i przyjęcie Pana Jezusa w Komunii świętej. Tę modlitwę odmawiała także św. Faustyna.

czytaj całość »
Fragment książki: Drogi Krzyżowe z La Salette 0
Fragment Książki: Drogi Krzyżowe z La Salette

Drogi krzyżowe z La Salette

Droga Krzyżowa, tekst ks. Emil Ritz MS, tłum.: ks. Witold Kuman MS

Wstęp

„Tak bardzo Bóg umiłował świat, że dał za niego Syna”. To uszczęśliwiające słowo unosi się nad całym ziemskim życiem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ale najszczególniej spotkamy Jego miłość na drodze krzyżowej. Cierpienie i śmierć Jezusa pokazują nam ciężar naszej winy, ale jeszcze bardziej wielkość Bożej miłości. Dlatego chcemy w duchu towarzyszyć Jezusowi na jego drodze cierpienia, aby na nowo doświadczyć Jego zbawczej miłości i z wdzięcznością na nią odpowiedzieć.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl