Fragment książki: Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918... 0
Fragment: Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918

Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918

Wstęp

Idea opracowania, przetłumaczenia i wydania drukiem kroniki parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Trzciance z okresu 1914-1918 zrodziła się już przed laty. Niestety zawsze była zarzucana ze względu na brak czasu, chęci i motywacji do jej realizacji. Dopiero w 2010 roku, na prośbę p. Edwina Klessy, który był spiritus movens całego przedsięwzięcia, zdecydowałem się na wznowienie prac nad transliteracją i tłumaczeniem tego źródła. Wiązało się to z moim wyjazdem na studia do Szwajcarii, a tym samym wzmożonym zainteresowaniem językiem niemieckim i pismem gotyckim, którym została spisana kronika. W ten sposób po 5 latach pracy udało się zrealizować powzięte zamierzenia i wreszcie możemy oddać do rąk Czytelników gotowy tekst.

czytaj całość »
Fragment książki: Retiro con Santa Faustina 0
Fragment: Retiro con Santa Faustina

Primer día

La fe – don de la misericordia

La hermana Faustina destacó el papel de la fe, hace que la vida se transforme de gris y monótona en una vida rica, porque la acción de la gracia de Dios la amplía. Entonces hay vida, desarrollo y dinamismo. Sin embargo, para reconocer y aceptar las obras de Dios, es necesaria la fe, porque es el fundamento de la vida religiosa. Debido a que Dios es veraz, no arroja palabras al viento y cumple su palabra, es digno de fe (cf. D. 935), merece plena confianza, plena fe, porque a Dios no le gusta ninguna duda en Él.

czytaj całość »
Fragment encykliki: Invicti Athletae Christi 0
Fragment Encykliki:

 ODEZWA DO NARODU POLSKIEGO

Jeżeli zaś te ojcowskie Nasze zlecenia i pragnienia kierujemy do wszystkich Pasterzy świętego Kościoła i do ich owczarni, najbardziej zwraca się myśl nasza do tych, co w polskich stronach życie pędzą. Skoro bowiem Andrzej Bobola z ich narodu wyszedł i ich ziemię nie tylko blaskiem rozlicznych cnót, ale i krwią męczeńską uświetnił, jest on dla nich wspaniałą ozdobą i chlubą.

czytaj całość »
Fragment książki: Maryja Matka Ludu Bożego 0
Fragment książki: Maryja Matka Ludu Bożego

Maryja Matka Ludu Bożego

Objawienia prywatne i kryteria autentyczności

Istotą przesłania każdego objawienia maryjnego zatwierdzonego przez Kościół jako autentyczne jest przypomnienie dobrej nowiny o zbawieniu zawartej na kartach Pisma Świętego i przekazywanej w Tradycji Kościoła. Objawiająca się Matka Boża przypomina nam to, czego nie możemy zrozumieć albo, o czym zapominamy po lekturze Ewangelii. Inaczej niż Pismo Święte, prywatne objawienie nie jest nigdy wiążącym dla sumienia wierzącego. Jest ono postrzegane jako środek pomocniczy do zrozumienia znaków czasu i dla pełniejszego przeżywania Ewangelii w jej aktualności.

Polski język teologiczny nie dysponuje terminem, który wprowadzałby rozróżnienie między publicznym objawieniem w Jezusie Chrystusie a prywatnymi objawieniami Maryi czy świętych.

czytaj całość »
Fragment książki: Pozwólcie pojednać się z Bogiem 0
Fragment książki: Pozwólcie pojednać się z Bogiem

Pozwólcie pojednać się z Bogiem

Charyzmat pojednania w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette – perspektywa historyczna

Wstęp

Podejmując problematykę charyzmatu pojednania w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette celowym wydaje się najpierw określić, czym jest charyzmat w Kościele. Termin „charyzmat” pochodzi od greckiego wyrazu charisma, wywodzącego się od charis, to znaczy „łaska”. Przyrostek dodany do rdzenia charis, tworzy wyraz oznaczający zasadniczo „dzieło łaski” lub „dar łaski”.

czytaj całość »
Fragment książki: Rekolekcje ze św. Faustyną 0
Fragment książki: Rekolekcje ze św. Faustyną

Rekolekcje ze św. Faustyną

Modlitwa – wyraz Bożego Miłosierdzia

Skoncentrujemy naszą uwagę na Modlitwie Pańskiej, po pierwsze dlatego, że nauczył jej sam Jezus i dlatego, że mówimy ją w czasie Mszy świętej, jako bezpośrednie przygotowanie na spotkanie i przyjęcie Pana Jezusa w Komunii świętej. Tę modlitwę odmawiała także św. Faustyna.

czytaj całość »
Fragment książki: Drogi Krzyżowe z La Salette 0
Fragment Książki: Drogi Krzyżowe z La Salette

Drogi krzyżowe z La Salette

Droga Krzyżowa, tekst ks. Emil Ritz MS, tłum.: ks. Witold Kuman MS

Wstęp

„Tak bardzo Bóg umiłował świat, że dał za niego Syna”. To uszczęśliwiające słowo unosi się nad całym ziemskim życiem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ale najszczególniej spotkamy Jego miłość na drodze krzyżowej. Cierpienie i śmierć Jezusa pokazują nam ciężar naszej winy, ale jeszcze bardziej wielkość Bożej miłości. Dlatego chcemy w duchu towarzyszyć Jezusowi na jego drodze cierpienia, aby na nowo doświadczyć Jego zbawczej miłości i z wdzięcznością na nią odpowiedzieć.

czytaj całość »
Fragment książki: Dom Matki ze stuletnią tradycją 0
Fragment książki: Dom Matki ze stuletnia tradycją

Dom Matki ze stuletnią tradycją

Młodzi przy Sercu Matki

Matka Boża objawiła się w La Salette dzieciom – nastolatkom: 11-letniemu Maksyminowi Giraud i prawie 15-letniej Melanii Calvat. Piękna Pani jest więc Matką, Nauczycielką i Wychowawczynią młodego pokolenia. Prymas Tysiąclecia goszczący w Dębowcu na uroczystościach odpustowych w roku 1972, zwrócił uwagę, że Maryja Saletyńska uczy nas swoim objawieniem, że z dziećmi i z młodzieżą można i trzeba rozmawiać na trudne tematy.

czytaj całość »
Fragment książki: Rozwój teologii konsekracji zakonnej 0
Fragment książki: Rozwój teologii konsekracji zakonnej

Rozwój teologii konsekracji zakonnej

Pojęcie konsekracji w teologii życia zakonnego

W świetle powyższego rozgraniczenia słuszna wydaje się opinia cytowanego wyżej R. Schnackenburga, że naśladowania Jezusa nie należy rozumieć w sensie „dwupoziomowej moralności”. Jezus nie wskazuje młodzieńcowi dwóch dróg; zwyczajnej – drogi wypełniania przykazań i nadzwyczajnej – drogi rad.

czytaj całość »
Fragment książki: Nasz Brat Bronisław z Dębowca 2
Fragment książki: Nasz Brat Bronisław z Dębowca

Nasz Brat Bronisław z Dębowca

Pomoc w działalności formacyjnej

Br. Bronisław Glanc pełnił przez 30 lat (1934-1964) urząd opiekuna braci zakonnych. Funkcję tę powierzyli mu przełożeni zakonni, doceniając jego dojrzałą osobowość oraz głębokie Zycie wewnętrzne. W myśl ustaw i tradycji zgromadzenia wszystko w życiu brata zakonnego powinno przyczyniać się do osiągnięcia równowagi wewnętrznej i zdobywania formacji ciągłej, jakiej wymagała mu służba.

czytaj całość »
Fragment książki: Cierpienie... czy łaska? 0
Fragment książki: Cierpienie... czy łaska?

Powołanie

Podróż do Dębowca upłynęła w znakomitym nastroju. Pani Zuzanna jak zwykle wprowadza dobry nastrój swoim uśmiechem, a pan Andrzej był szczęśliwy mając u swojego boku Kasię. Po drodze był mały postój, w czasie którego podróżujący opróżnili cały kosz smakołyków, a Andrzej dowiedział się, że jada do Dębowca, aby uczestniczyć w specjalnej wieczornej liturgii, która nazywa się: Nieustająca Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej i odprawiana jest w każdą środę o godz. 17.30.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl