Fragment książki: Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918... 0
Fragment: Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918

Kronika parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance 1914-1918

Wstęp

Idea opracowania, przetłumaczenia i wydania drukiem kroniki parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Trzciance z okresu 1914-1918 zrodziła się już przed laty. Niestety zawsze była zarzucana ze względu na brak czasu, chęci i motywacji do jej realizacji. Dopiero w 2010 roku, na prośbę p. Edwina Klessy, który był spiritus movens całego przedsięwzięcia, zdecydowałem się na wznowienie prac nad transliteracją i tłumaczeniem tego źródła. Wiązało się to z moim wyjazdem na studia do Szwajcarii, a tym samym wzmożonym zainteresowaniem językiem niemieckim i pismem gotyckim, którym została spisana kronika. W ten sposób po 5 latach pracy udało się zrealizować powzięte zamierzenia i wreszcie możemy oddać do rąk Czytelników gotowy tekst.

Okazją do jego wydania jest obchodzony w 2015 roku jubileusz 100-1ecia rozpoczęcia prac przy budowie kościoła pw. Św. Jana w Trzciance. Kronika dokładnie opisuje wydarzenia tamtych dni, a więc: przygotowania do budowy, położenie kamienia węgielnego, prace budowlane i wykończeniowe, a wreszcie poświęcenie nowego kościoła. Jej autor – ks. Aloysius Bucks – opisał jednocześnie swoje własne przeżycia związane z wybuchem I wojny światowej, sytuację społeczno-polityczną w Trzciance w tamtym czasie oraz zaangażowanie mieszkańców miasta w działania wojenne. Tekst ten jest więc cennym źródłem historycznym nie tylko dla parafii, lecz także dla samego miasta Trzcianki.

Publikacja niniejsza składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera tekst oryginalny rękopisu w języku niemieckim. Natomiast drugą stanowi jego tłumaczenie na język polski, opatrzone przypisami z odpowiednim komentarzem historycznym. Komentując niektóre fragmenty, starałem się sprostować pewne nieścisłości zawarte w tekście.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl