Fragment książki: Pozwólcie pojednać się z Bogiem 0
Fragment książki: Pozwólcie pojednać się z Bogiem

Charyzmat pojednania w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette – perspektywa historyczna

Wstęp

Podejmując problematykę charyzmatu pojednania w Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej z La Salette celowym wydaje się najpierw określić, czym jest charyzmat w Kościele. Termin „charyzmat” pochodzi od greckiego wyrazu charisma, wywodzącego się od charis, to znaczy „łaska”. Przyrostek dodany do rdzenia charis, tworzy wyraz oznaczający zasadniczo „dzieło łaski” lub „dar łaski”. Charyzmat to „dar nadprzyrodzony, którego Chrystus uwielbiony udziela wiernym przez Ducha Świętego w celu wypełnienia określonej służby we wspólnocie Ludu Bożego; jako dar zwyczajny, powszechny i różnorodny stanowi określenie łaski Bożej”1. Jest on darem Ducha Świętego danym wspólnocie Kościoła na drodze do domu Ojca. Takim bogactwem i darem dla budowania całej wspólnoty wierzących stał się saletyński charyzmat pojednania.

Jakie były okoliczności powstania saletynów i kim byli założyciele tego zgromadzenia? Kto inspirował charyzmat tego instytutu? Jaką rolę spełniał charyzmat pojednania w codziennym życiu zakonników? I wreszcie: Czy charyzmat pojednania jest nadal obecny w tej wspólnocie? Co oznacza być saletynem w XXI wieku i gdzie powinni oni szukać swojej zakonnej tożsamości? Na te i inne zagadnienia spróbujemy dać odpowiedź w niniejszym artykule.

Charyzmat saletyński to specyficzna tożsamość – kim jesteśmy, jakie zadanie wyznaczył nam Duch Święty, jakim powołaniem nas obdarzył w Kościele? Na te pytania odpowiada owo słowo „charyzmat”, określające tożsamość naszego powołania, naszego życia zakonnego. Charyzmat jest widoczny w naszych Konstytucjach i Regułach, naszych tradycjach i historii. Jego korzenie wyrastają z faktu objawienia Matki Bożej w La Salette. Nasz charyzmat niejako pulsuje w rytm bicia serca pierwszych misjonarzy i ich następców, którzy tworzyli i tworzą wielką rodzinę Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. Charyzmat to życie, a życie trudno zdefiniować, zamknąć w definicji. Pisać o charyzmacie to dzielić się jego wcielaniem w życiu poszczególnych saletynów, to opisać, jak on pulsuje w naszych sercach, byśmy mogli stawać się wciąż narzędziami Ducha Świętego. By dobrze zrozumieć charyzmat saletyński trzeba by było prześledzić całą historię zgromadzenia, jego współpracę z łaską Bożą i zaproszeniem, jakie kieruje do młodych serc od czasów objawienia aż do dziś: „A więc, moje dzieci, ogłoście to całemu mojemu ludowi!”

1 L. Stachowiak, Charyzmaty, w: Encyklopedia katolicka, t. 3, Lublin 1979, kol. 92.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl