Fragment książki: La Salette opis objawienia i sens orędzia 0
Fragment książki: La Salette opis objawienia i sens orędzia

Co się wydarzyło?

Niezwykła wiadomość rozchodziła się szybko. Pielgrzymi ciekawscy, niewierzący, obserwatorzy, przychodzili, aby się wypytać, grozić, kusić dwoje świadków lub też przyłapać ich na sprzeczności. Wśród nich byli dziennikarze, wysłannicy władzy państwowej, ale także przedstawiciele kurii, którzy na polecenie biskupa Grenoble mieli przeprowadzić dochodzenie. Biskup bowiem był upoważniony do wydania oświadczenia. Dlatego 9 października 1846 r. wydał list, zakazujący księżom mówić na temat wydarzenia, do czasu aż on wyda swoje orzeczenia „po przeprowadzeniu badania, które powinno być dokładne i surowe”. W rzeczywistości biskup był na bieżąco informowany o wszystkim, co działo się na górze objawienia, oraz o rozwoju i zachowaniu się dzieci. Ks. Melin, dziekan z Corps, przekazywał mu wszelkie informacje. Wysłannicy biskupa byli zobowiązani zebrać dokumenty i sporządzić raport o wydarzeniu, o dzieciach oraz o skutkach tego wydarzenia. Następnie złożyli swoje sprawozdanie przed komisją, powołaną specjalnie w tym celu, a złożoną ze zwolenników i przeciwników prawdziwości tego wydarzenia. Ta komisja, której przewodniczył sam biskup, zapoznała się z dokumentami, przesłuchała obydwoje świadków oraz ich wychowawców, dając swobodę wypowiedzi wszystkim, którzy mieliby jakiekolwiek zastrzeżenia.

Orzeczenie komisji było bardzo przekonujące: „Dzieci nie zostały oszukane ani nie są oszustami. Gdyby nawet chciały oszukać, nie byłyby w stanie czegoś takiego wymyśleć”. Od 1847 r. biskup był już przekonany o prawdziwości objawienia. Jednak z wielką roztropnością jeszcze przez 4 lata zbierał informacje i radził się innych. W tym czasie zmieniali się prowadzący badania.

Zwróćmy uwagę na nieoficjalne, lecz godne uwagi prace dwóch księży. Pierwsza, księdza Lagier, pochodzącego z Corps (luty 1847 r.), i druga, księdza Lambert z Avignon (maj 1847 r.). Obydwaj księża stawiali dzieciom pytania używając ich gwary i skrupulatnie zapisywali uzyskane odpowiedzi. Można by jeszcze przytoczyć wiele innych. (Zob.: „La Salette, documents authentiques” Jean Stern, Descel de Brouver, Paris 1980, t. I, str. 31, 32 i n).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl